Кам'янець-Подільська районна рада

Історична довідка

 

 

Лише 3 райони замість 20 — таким є новий адміністративно-територіальний устрій Хмельницької області, затверджений Постановою № 3650 «Про утворення та ліквідацію районів». Цей документ був ухвалений Верховною Радою України 17 липня. 

Відповідно до цієї Постанови, 490 районів, які раніше покривали територію України, укрупнено до 136. Що стосується Хмельниччини, то народні обранці таки підтримали проєкт, згідно з яким на території області буде утворено 3 райони — Хмельницький, Кам’янець-Подільський та Шепетівський.

 

ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛАСТЬ

Хмельницький район – 687

Кам’янець-Подільський район – 312,4

Шепетівський район – 286,5

 

Найбільшим районом області з чисельністю населення 291,1 тисячі осіб буде новоутворений Хмельницький район з центром у м.Хмельницький. До його складу увійдуть Хмельницький, Теофіпольський, Старокостянтинівський, Старосинявський, Волочиський, Летичівський, Городоцький, Ярмолинецький, Віньковецький, Деражнянський та Красилівський райони.

 

До складу Шепетівського району з кількістю населення 286,5 тисячі осіб з центром у м.Шепетівка увійдуть Шепетівський, Славутський, Білогірський, Полонський та Ізяславський райони.

 

Наш Кам’янець-Подільський район з адміністративним центром у Кам’янці-Подільському матиме в своєму складі теперішні Кам’янець-Подільський, Новоушицький, Дунаєвецький та Чемеровецький райони. Загальна кількість населення становитиме 312,4 тисячі жителів.

В розрізі децентралізації та подальшого об’єднання громад Кам’янець-Подільський район складатиметься з територій Гуківської сільської, Гуменецької сільської, Дунаєвецької міської, Жванецької сільської, Закупненської селищної, Кам’янець-Подільської міської, Китайгородської сільської, Маківської сільської, Новодунаєвецької селищної, Новоушицької селищної, Орининської сільської, Слобідсько-Кульчієвецької сільської, Смотрицької селищної, Староушицької селищної, Чемеровецької селищної територіальних громад.

 

Зазначимо, що раніше йшлося про поділ Хмельницької області на 5 районів — Хмельницький, Кам’янець-Подільський, Дунаєвецький, Старокостянтинівський та Шепетівський. Однак громади були незадоволені таким адміністративно-територіальним устроєм. Як видно із нового адміністративно-територіального устрою Хмельницької області, затвердженого Постановою Верховної Ради України № 3650, народні депутати таки взяли до уваги їхнє бачення.

 

 

Кам’янець-Подільський район — район на півдні Хмельницької області. Центр — місто Кам’янець-Подільський.

У районі 1 селище міського типу і 121 сільський населений пункт.

7 березня 1923 р. — у зв’язку з тим, що в Україні було ліквідовано повіти та волості, створена Кам’янецька округа. Губернії ліквідовано 3 червня 1925 постановою ВУЦВК, зокрема Подільську.

Новостворена Кам’янецька округа поділялась на 17 районів. Серед них Довжоцький, Жванецький, Китайгородський, Маківський, Орининський, Смотрицький, Староушицький райони – території, які в даний час входять до складу сучасного Кам’янець-Подільського району і не є сьогодні окремими адміністративними одиницями.

На основі цих семи районів у ході постійних адміністративно-територіальний перетасувань в часи СРСР і народився сучасний Кам’янець-Подільський район.

Оскільки основою, навколо якого робилися ці перетасування, був Довжоцький район, створений 7 березня 1923 року, то логічно відлік історії сучасного Кам’янець-Подільського району вести саме від Довжоцького району, до первісного складу якого ввійшли повністю території Довжоцької та Рихтівської волостей, більша частина Баговицької, кілька сіл Орининської волостей.

4 грудня 1928 р. — Довжоцький район значно зріс, поглинувши Жванецький і частину Маківського районів. До того ж, тією самою постановою Президії ВУЦВК Довжоцький район вперше було перейменовано на Кам’янець-Подільський і центр його з села Довжок перенесено до міста Кам’янець-Подільського.

31 липня 1934 р. — Кам’янець-Подільський район знову територіально зростає: до його складу передано 19 сільських рад Староушицького району.

26 грудня 1934 р. — Кам’янець-Подільський район ліквідовують, а його територію та районні установи підпорядковують Кам’янець-Подільській міській раді. Де-факто район існував, де-юре його не було.

28 червня 1939 р. — Президія Верховної Ради УРСР відновила Довжоцький район з центром у с. Довжок.

10 липня 1944 р. — район удруге і вже остаточно набуває сучасної назви — Кам’янець-Подільський район. Відтоді і місто Кам’янець-Подільський стає його незмінним центром. А територія району формувалася ще упродовж 21 року.

1946 р. — у зв’язку з перейменуванням населених пунктів з мапи району зникають славні історичні назви — Великі Вірмени, Малі Вірмени, Вірменські Хутори, Татариски.

23 вересня 1959 р. — до Кам’янець-Подільського району було включено частини території ліквідованих, в результаті чергового укрупнення районів в Україні, Орининського і Староушицького районів.

7 січня 1963 р. — ще одне невелике укрупнення Кам’янець-Подільського району.

4 січня 1965 р. — остаточно сформовано сучасну територію Кам’янець-Подільського району Указом Президії Верховної Ради УРСР. Відтоді територія району залишається незмінною.

1981 р. — під водами Дністровського водосховища зникли ряд історичних населених пунктів. Серед них — давня столиця краю Бакота, славне колишнє містечко Студениця. Лиха доля бути «вилученою з облікових даних» спіткала й Луку-Врубловецьку, де було виявлено одну з найдавніших в Україні стоянку первісних людей.

Кам’янець-Подільська районна рада.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International
32300, м.Кам’янець-Подільський, пл. Вірменський ринок, 6
тел: (03849) 9-06-99